2022 YILI ASGARİ ÜCRET TEMMUZ AYI ARA ZAM % 30 OLARAK BELİRLENDİ

Asgari ücret zammı son dakika… Türkiye’nin günlerdir beklediği asgari ücret zammı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile belli oldu. Dolmabahçe’de işçi, işveren ve hükümet temsilcileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücret miktarını kameralar önünde duyurdu. Erdoğan’ın asgari ücret zammı açıklaması ile beraber “Yeni asgari ücret ne kadar, kaç TL oldu?” konusuyla ilgili araştırmalar da hız kazandı. Hatırlanacağı gibi, Asgari Ücret Tespit Komisyonu 29 Haziran ve 30 Haziran tarihlerinde iki kez toplanmıştı. Açıklanan asgari ücret zammı ile beraber işsizlik maaşları, genel sağlık sigortası primleri, doğum borçlanması, engelli aylığı, rapor ücretleri ve 65 yaş üstü aylıkları gibi pek çok alanda değişiklik yaşanacak. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU! 2022 YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapıldığını belirtti. Erdoğan ayrıca, yapılan zam ile beraber net asgari ücret tutarını da duyurdu. İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret zammı açıklaması ve “Asgari ücret ne kadar oldu?” sorusunun yanıtı… 

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücrete yüzde 30 oranında ara zam yapıldığını belirtirken asgari ücretin 5.500 TL olacağını ifade etti. 

TİSK BAŞKANI AKKOL: “GÜZEL BİR RAKAM BELİRLENDİ”

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ilk sözü alarak, “Bugün çok kıymetli bir kararın paylaşımı için bir aradayız. TİSK olarak ülkemiz için faydalı her kararın arkasında olduk. Aralık sonunda çok güzel bir rakam belirlendi. Bu rakam 2022 yılı ücreti olarak ilan edildi ancak gelinen konjonktürde yıl sonunu beklemeden güncelleme yapalım diye toplandık. Bütün imkanlarımızı zorlayarak herkesi gözeten bir dengeyi bulmaya hayret ettik. Asgari ücret bir başlangıç ücretidir, esas hedef ortalama ücreti artırmak olmalıdır.” dedi. 

ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ’NDE DEĞİŞİKLİK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret, başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyi içeren, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ücretler Resmi Gazete’de yayımlanacak ve komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Önceki düzenleme, komisyonca belirlenen ücretlerin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girmesini öngörüyordu.

Yapılan değişiklikle, çalışanların yeni asgari ücret düzenlemesinden komisyonun belirlediği tarihten itibaren ya da Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yararlanması sağlandı.

By admin